image

E-Ticaret Türleri: B2C Nedir?

E-Ticaret denildiği zaman ilk aklımıza gelen ve asıl ismi B2C ( Business to Consumer) olan E-Ticaret kavramı, ingilizcesinden de anlaşılacağı gibi İşletme ile Tüketici arasında kurulan E-Ticaret modeli ile alışveriş ilişkisini tanımlar. 

Aklımıza gelen E-Ticaret sitelerinin çoğunda, satın aldığımız ürünleri satın alırken, aslında B2C modeli ile satın almaktayız. Burada temel mantık Satıcının ürününü satın alan tarafın son kullanıcı, yani tüketici olmasıdır.

Aslında geleneksel ticaret yöntemlerinden biri olan mağazacılıkla temel mantık olarak bir farkı yoktur. B2C’de internet üzerinden sanal bir mağaza ile (E-Ticaret Sitesi) satış yapılması ve zamandan, mekandan bağımsız olarak ulaşılabilen 7/24 açık bir mağaza olması sebebiyle çok ciddi ticari fırsatlar sunmaktadır. Özellikle mobil cihazlar vasıtasıyla internetin hayatımızın her anına girdiği son dönemde B2C modeli ile ile tüketicilerin internet üzerinden yaptığı alışveriş hacmi katlanarak büyümektedir.

Tüm bu tespitler dikkate alındığında B2C'nin hala bugünün ve geleceğin temel E-ticaret türü olduğunu idda etmek, hiç de iddialı bir varsayım olmayacaktır.