image

E-Ticaret Türleri: C2C Nedir?

Herkes mutlaka hayatının bir anında, kullanmadığı bir ürünü satmak veya 2. el bir ürün satın almak istemiştir. Ancak, güvenilirliğinin olmaması, ürünün kalitesine olan şüpheler ve dolandırılma korkusu bu isteklerin önüne geçmiş ve bu işin riskli olduğunu düşündürmüştür. E-Ticaretin yaygınlaşmasıyla bu riskleri ortadan kaldıran bir sistem olarak C2C (Consumer to Consumer) ortaya çıkmıştır.

C2C, son yıllarda sıkça karşımıza çıkan ve her geçen gün daha da popülerleşen bir E-Ticaret modelidir. Tüketicilerin bir aracı site kullanarak ürünlerini sattıkları ve tüketiciden tüketiciye gerçekleşen oldukça güvenilir bir yöntemdir. Genel olarak satıcının ürününü aracı siteye koyarak potansiyel satıcılara ulaşmasını ve alıcının bu ürünü güvenli bir şekilde satın almasını amaçlar. Alıcı satın alma işlemini gerçekleştirdiğinde ürün kargolanır ama ödenen miktar aracı sitenin havuzunda bekletilir. Kargo alıcının eline ulaşıp alıcı kargoyu kontrol ettikten sonra ürün istediği şekildeyse ödemeyi onaylar ve ödenen miktar satıcıya aktarılır.Aracı site de satıştan komisyon alır. Sıfır risk adı verilen bu yöntemle hem alıcı hem satıcı güvence altına alınmış olur.

C2C modeli satılan ürünlerin puanlanması satın alan kişide oluşabilecek güven problemini çözerken, satıcı için de aynı anda çok fazla müşteriye ulaşabilme ve bir markaya ait pazayerinin aracılık etmesi sebebiyle alıcıya güven verme konusunda çözüm imkanını sunuyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Amazon ve  ebay, C2C ticaret modelini kullanan şirketler arasındadır. Ülkemizde de Hepsiburada, n11 ve gittigidiyor, bu sekörün öncülerindendir. 

Tüketici alışkanlıklarımızın hızla değişmesi ve adeta bir tüketim toplumuna dönüşmemiz sebebiyle ihtiyacımızdan fazla ürün satın alınmasının sonucu olarak C2C (Tüketiciden Tüketiciye) modeli, değişen E-Ticaret dünyasında daha da yaygınlaşacak ve herkesin ürün alıp satabileceği platformlara ilgi gün geçtik artmaya devam edecek gibi gözüküyor.