E-Ticaret Türleri: B2B Nedir?

E-Ticaret Türleri: B2B Nedir?

Hayatımıza yeni yeni giren B2B kavramı aslında son kullanıcıdan ziyade şirketlerin kendi aralarında e-ticaret yöntemiyle mal veya hizmet tedariğini gerçekleştirdikleri iş modelinin genel adıdır. B2B’nin açılımı Business to Business yani şirketten şirkete kavramı, ticari kuruluşların kendi aralarında yaptıkları mal veya hizmet alışverişinden esinlenerek ortaya çıkmış bir kavramdır.

Peki bu B2B’yi kimler neden kullanır? Bir örnek vermek gerekirse; kozmetik sektöründe bir toptancı ile müşterisi olan parfümeri mağazasının ya da hizmet sektöründe bir insan kaynakları firması ile temizlik görevlisine ihtiyacı olan bir fabrikanın arasındaki ürün  veya hizmet alışverişini dışa kapalı bir E-Ticaret yöntemiyle gerçekleştirmesi örnek olarak verilebilir.

B2B kullanan bir firma, stoğunu anlık olarak kontrol edebilirken, müşterisi de ürün veya hizmet talebini stok veya kapasite durumunu görerek sipariş verebilir ve ücretini online olarak ödeyebilir.

Tedarikçi firma müşteri bazlı veya ürün bazlı indirim tanımlayabilir ve tüm bu müşterilerin carisini tek bir yerden yönetebilir. Tabi bu durum, firmaya hem ürünleri ve müşterileri üzerinde mutlak hakimiyet sağlar hem de verimlilik ve dolayısıyla karlılık olarak geri döner.

B2B önceleri büyük tedarikçi firmaların kullandığı bir modelken, bugünlerde orta veya küçük ölçekli işletmelerin de kullandığı,hatta dijital dönüşüm kavramı ile ilk tanıştıkları iş modelidir. Bu sebeple firmaların vizyonunu geliştiren ve dijital dönüşüm konusunda cesaretlendiren önemli bir iş modelidir.

Bulut Mağazam E-Ticaret maliyetleri ve özellikleri ile ilgili bilgi almak için E-Ticaret Paketleri ve Özellikler linklerinden faydalanabilir veya bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Biz Kimiz?

Süresi 10 yılı aşmış bir yolculuğun sonunda, yazılım sektöründe edindiğimiz güven ve birikimin bir yansıma… Devamını Oku

Son Yazılar

Sık Okunanlar