E-Ticaret'te Hukuki Sorumluluklar

E-Ticaret'te Hukuki Sorumluluklar

2021 yılı itibariyle 4.927 trilyon dolar hacime ulaşan E-Ticaret Ekonominin geleceği olarak görülüyor.
E-Ticaretin ekonomideki hacimi ve kullanıcılarının hızlı artşı her geçen gün E-Ticaret şirketlerinin sayısını artırıyor.

Peki E-ticaret şirketlerinin hukuki yükümlülüklerini biliyor muyuz?

Öncelikle E-Ticaret şirketlerinin fiziksel mağazalar gibi kendini tanıtıcı bilgilere E-Ticaret sitelerinde yer vermeleri gerekiyor.
Elektronik posta adresi, telefon numarası, işletme adı veya tescilli marka, ticaret unvanı, MERSİS numarası ve merkez adresi gibi benzeri bilgilere güncel olarak E-Ticaret sitelerinin ana sayfaları veya iletişim sayfalarında yer verilme zorunluluğu bulunuyor

E-ticaret şirketleri mevzuata uygun olarak ara yüzlerini tüketicilerin "ön bilgilendirme edindim"
teyidini alacak şekilde tasarlamaları gerekir. Bu teyidi almak adına satış öncesi bilgilendirme olarak satışa konu ürün veya hizmetin nitelikleri, satış fiyatı, vergi ve teslim masrafları, varsa ek masraf veya taksit vade bilgileri ayrıca tüketicin sözleşmeden cayma hakkının şartları ve nasıl kullanılacağı gibi temel bilgileri paylaşılmalıdır.
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 48. maddesi ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği uyarınca bir satış sözleşmesi olan mesafeli satış sözleşmesi satış öncesinde tüketici tarafından onaylanmalıdır.

Biz Kimiz?

Süresi 10 yılı aşmış bir yolculuğun sonunda, yazılım sektöründe edindiğimiz güven ve birikimin bir yansıma… Devamını Oku

Son Yazılar

Sık Okunanlar