ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi

ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi

ETBİS yani Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi nedir, neden ihtiyaç duyulmuştur ve nasıl kayıt yapılır gibi soruları bu yazımızda açıklık getirmeye çalışalım.

Öncelikle ETBİS’in hayatımıza ne zaman girdiğine ve ne amaçla oluşturulduğuna değinelim. E-Ticaret’e olan ilgi ve E-Ticaret işiyle uğraşan işletme sayısı hızlı olarak artmasıyla, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanıcıların güvenli alışveriş deneyimini sağlanması ve tüketicileri korunması gün geçtikçe önem kazanmaya başladı. Bu ihtiyaçlar dikkate alınarak, E-Ticaret sitelerinin yasa koyucu üzerinden bir teyit mekanizması oluşturulmasına karar verilerek 1 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan ilgili tebliğ ile başlayan bi uygulamadır. Bu tebliğle E-Ticaret ile gelir elde eden tüm firmalar için zorunlu hale getirilmiştir.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin amacı Türkiye’deki E-ticaret ile uğraşan işletmeleri kayıt altına almak ve kullanıcıların güvenli satın alma deneyimlerine destek olmak olarak özetlenebilir. 

ETBİS sayesinde kullanıcılar ziyaret ettikleri ve ürün satın almayı düşündükleri sitelerin gerçekliğini ve güvenilirliğini sitenin anasayfasonda bulunan bir ETBİS karekodu sayesinde kontrol etme imkanına sahip oluyorlar.

ETBİS kayıtları www.eticaret.gov.tr üzerinden gerçekleştiriiyor. 

Biz Kimiz?

Süresi 10 yılı aşmış bir yolculuğun sonunda, yazılım sektöründe edindiğimiz güven ve birikimin bir yansıma… Devamını Oku

Son Yazılar

Sık Okunanlar