Domain / Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Domain / Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Domain yani dilimizdeki karşılığı olan Alan Adı seçimi, internet üzerinden müşterilerinizle veya son kullanıcılarla temas kurduğunuz  E-Ticaret sitesi, web sitesi, mobil uygulama, B2B bayi kanalı yazılımları gibi her türlü dijital mecrada başarınızın etkileyen önemli bir faktördür. 

Alan adı seçiminin öneminden bahsederken özellikle yeni şirket kuracaklar için, kurulum aşamasında şirket ismi belirleme konusuna da kısaca değinmek gerekir. Çünkü belirleyeceğiniz şirket isminin doğal olarak tamamı ya da bir bölümü alan adınızı oluşturacağı için önemlidir. 

Şirket ismi belirlerken alan adı açısından dikkat etmeniz gereken konuların başında isimde Türkçe karakter olmaması, ismin uzun olmaması, kolay hecelenmesi, başka bir markayla karıştırılmayacak şekilde olması gelir. Özellikle E-Ticaret yapmak isteyen şirketlerin isimleri ile aynı alan adın boşta olması veya alan adı ile birlikte düşünülmesi gerektiğini de aklımızda tutmalıyız.

Tabi ki bu kriterlerin tamamına uymak her zaman mümkün değildir ancak seçim yapılırken bu başlıkların dikkate alınması gelecekte yaşayabileceğiniz potansiyel sorunlara karşı önlem almanızı sağlayacaktır. Şirket ismi belirlerken dikkat edilmesi gereken konularla ilgili daha detaylı bilgi almak için “Şirket İsmi Nasıl Seçilir” başlıklı yazımızı okuyarak faydalanabilirsiniz. 

Alan Adı seçimine tekrar dönecek olursak, Alan Adlarında özellikle .com uzantılı bir alan adı seçimi zorunlu durumlar haricinde öncelikli tercih sebebi olmalıdır. Çünkü kullanıcı deneyiminin .com uzantısına alışık olması sebebiyle kullanıcılar ilk olarak .com uzantısını deneyecek ve aramalarını bu yönde yapacaklardır. Alan Adı uzantısı .com olarak tercih etmeniz özellik E-Ticaret açısından potansiyel müşteri adaylarının kaçırılmamasına yardımcı olacaktır.

Site domain tercihinizin kolay ve anlaşılır bir seçim olması, hem müşterilerinizin size kolayca ulaşmasını hem de çeşitli zamanlarda ya da reklam mecrası veya sosyal ortamlarda, alan adınızın veya mailinizin telaffuz edilmesi gerektiğinde sıkıntı yaşanmamasını ve doğru anlaşılamadığı için size ulaşılamamasını sağlar. 

Karar verdiğiniz alan adlarının kullanıcılar tarafından yanlış yazılması gibi size ulaşmasını engelleyecek durumlarla karşılaşmamak için, alan adınıza çok yakın alan adlarını ve .co veya .net gibi uzantıları da satın alıp, sitenizin bu satın aldığınız alan adlarında da çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yine E-ticaret için yapılan domain tercihinde, unutulmaması gerek bir diğer konuda, mümkünse alan adınızın sosyal medya hesaplarının da boşta olmasıdır. Kullanıcılar alan adınızdan sosyal medyanızı ya da sosyal medyanızdan sitenizi bulmak isteyecekleri için aynı isimde olmasının yararı olacaktır.

Son olarak seçtiğiniz alan adının uzun vadede marka tescilini alma ihtimalinize düşünerek, tercihinizi bu marka tesciline uygun alan adlarından yapmanız, gelecek için çok faydalı bir tercih olacaktır.

Alan Adı seçimi için bahsettiğimiz bu konuların hepsini sağlayarak bir alan adı bulmak her zaman kolay olmayacaktır. Ancak bu bilgiler ışığında yapacağınız seçimler uzun vadede mutlaka size katkı sağlayacaktır.

 

Biz Kimiz?

Süresi 10 yılı aşmış bir yolculuğun sonunda, yazılım sektöründe edindiğimiz güven ve birikimin bir yansıma… Devamını Oku

Son Yazılar

Sık Okunanlar